Původ

Miniappaloosa není plemeno původní, ale cíleně vyšlechtěné, jedná se o miniaturní verzi amerického plemene appaloosa. Minikoníkům a jejich šlechtitelům stálo vzorem, plemeno vyšlechtěné americkými indiány kmene Nez Percé z pestřeji zbarvených koní dovezených španělskými dobyvateli. Malým koníkům, kteří byli z těchto indiánských koní vyšlechtěni, zůstala většina jejich znaků, jako je barva, elegance a odolnost, zbylé vlastnosti přinesla různá plemena ponyů, která mimo jiné přispěla i k malému vzrůstu miniappaloos. Toto plemeno není nijak staré, šlechtění začalo teprve před pár desítkami let. Původní cíl byl získat zmenšeninu jezdeckého koně. Do chovu velkých koní byla tedy postupně zařazována různá plemena poníků, jako třeba shetlandský pony či fallabella, kteří měli přispět ke kýžené velikosti miniatur. O lehkost a jemné rysy (především kloubů) se postarali velští ponyové, o zachování typických rysů jezdeckých koní zase hackneyové.
Dnes se bohužel nedá s přesností říci, jací konkrétně byli použiti koně, typů těchto poníků je hodně. Někteří jsou podobnější spíše robustním britským ponyům, jiní jsou naopak zmenšeninami dlouhonohých jezdeckých koní. U miniappaloos, na rozdíl od zbylých typů miniaturních koní, však můžeme alespoň s určitostí tvrdit, že největší vliv na výsledný vzhled měla právě appaloosa, neboť velká část znaků plemene patří právě jí (včetně společného a pro plemeno jediného uznávaného zbarvení).

Charakteristika

Tento miniaturní koník dosahuje kohoutkové výšky maximálně 110 cm. Je malé postavy s jemnou stavbou těla. Hlava je malá s krátkými špičatými oušky a typickým světlým zbarvením v okolí očí a chřípí (stejně jako u appaloos) , nasazená na kratším krku. Tělo by mělo být štíhlé s nevýrazným kohoutkem, nesené na štíhlých nohách s jemnými klouby a drobnými kopýtky s kvalitní rohovinou. Pro miniappaloosu je typická mohutnější záď, která je širší než šíře prsou. Hříva a ocas jsou však na rozdíl od appaloos velice bujné a dlouhé. Všechny chody těchto miniaturních koníků jsou odpovídající plemeni. Snahou chovatelů jsou prostorné a pohodlné chody.

Povaha

Pověstná klidná povaha appaloos dala základ velmi vyrovnané a milé povaze, pro kterou jsou miniappaloosy velmi oblíbené. Miniappaloosa je koník hravý a učenlivý s přiměřeným temperamentem.

Využití

Tito malí koníci jsou ve většině případů chováni jako společenská zvířata, k jízdě se kvůli své velikosti a stavbě těla hodí pouze pro nejmenší jezdce. I přes svou velikost však dokážou vyvinout neuvěřitelnou sílu, používají se tedy často do lehké zápřeže. Pro zdravého jedince tohoto plemene v kondici není žádný problém utáhnout vozík s dospělým člověkem. Lidé je též rádi učí různým cirkusovým kouskům a dalším vylomeninám, neboť jsou velice hraví a učenliví. Zvláště zajímavé bývá například předvedení vedle velkého kolegy – appaloosy. Miniatury indiánských flekatých koní ale můžeme vidět také na skokových soutěžích, kde jsou koně vedeni na ruce, nebo samozřejmě na chovatelských přehlídkách. Nejčastěji jsou však chováni jako domácí mazlíčci a rodinní

<<<    1    >>>

Dokumenty
Akce
Minihorse
Miniappaloosa
Plemeníci
Inzerce
Galerie
Odkazy
Členové
Kontakt