Původ

Miniaturní koně byli vyšlechtěni z více plemen. Základ dala především pony plemena jako je shetlandský nebo Dartmoorský pony z kterých byli vybíráni koně obzvláště malého vzrůstu. Eleganci a jemnost jistě dodal i příliv arabské krve.
V 17. století, byli chováni miniaturní koně jako domácí mazlíčci na dvoře habsburské šlechty. Záznamy odkazují na francouzského krále Ludvíka XIV., který ve své zahradě držel už někdy kolem r.1650 několik exotických zvířat a také miniaturní koně. Dokladem toho jsou obrazy a umělecké předměty představující miniaturní koně.
Ve Spojených státech, byl miniaturní kůň vyšlechtěn v průběhu 20. století. Z původních importovaných pony byl za přispění krve Hackney a Amerického pony postupně formován dnešní Mini horse.
Mezi nejznámější plemena miniaturních koní patří bezesporu Falabella, která má svůj původ v Argentině, kde v roce 1868 Patrick Newell představil výsledky své chovatelské práce. Po jeho smrti pokračoval na jeho základech Juan Falabella, který přidal další pokrevní linie včetně velšských a shetlandských pony. Použil i malé plnokrevníky a pak především metodou příbuzenské plemenitby a důsledným výběrem chovných jedinců získal požadované stádo, ve kterém už bylo trvale zakódováno to nejdůležitější pro miniaturního koně – malý vzrůst.
Snaha o vyšlechtění co nejmenšího koně vedla v roce 1945 také jihoafrické chovatele k tomu, že zkřížili dvě klisny a hřebce shetland pony a pak následnou příbuzenskou plemenitbou jejich potomků bylo dosaženo kýženého malého vzrůstu. V roce 1991 byla v chovu registrována klisna měřící pouhých 66 cm.

<<<    2    >>>

Dokumenty
Akce
Minihorse
Miniappaloosa
Plemeníci
Inzerce
Galerie
Odkazy
Členové
Kontakt