Miniaturní koně najdeme v mnoha zemích, za oblast vzniku minihorses můžeme považovat především Ameriku a Britské ostrovy. Označením miniaturní kůň je určena výška zvířete, která v závislosti na konkrétní plemeno je udávána mezi 86 až 97 cm KVH, měřeno v místě, kde končí hříva. U nás je výška stanovena na max.86 cm KVH pro plemeno Mini horses. Miniaturní koně byli vyšlechtěni z velmi malých pony, přesto ale nesmí být podobni např. shetlandům. Minihorses je vlastně „zmenšený“ normální jezdecký kůň, při zachování základních tělesných proporcí, s korektním postojem. Je elegantní, jemný, vyzařující sílu a energii. Vyrovnaný a odolný. Minihorses mohou mít všechny typy zbarvení známé u koní

Povaha

Miniaturní koně jsou přátelští a komunikativní. Mají velmi milou a mírnou povahu, jsou učenliví. Z tohoto důvodu jsou často drženi jako rodinní mazlíčci. I přes svou velikost si ale stále udržují pro koně přirozené chování a musí s nimi být zacházeno jako s koňmi. Jedině tak mohou být výbornými společníky. Malá plemena koní jsou všeobecně považována za dlouhověká a odolná. Průměrná délka života miniaturních koní je uváděna na 25 až 35 let. Samozřejmě je to individuální a musíme mít na paměti, že u miniaturního plemene musíme pečlivě hlídat množství přijímané potravy a současně koníkovi dopřát i dostatek pohybu.

Registrace

Ve Spojených státech jsou dva registry – AMHA (American Miniature Horse Association) a AMHR (American Miniature Horse Registry).
AMHA byla založena v roce 1978 a je určena pro mini horse jako pro samostatné plemeno koně. AMHR je divizí amerického Shetland pony Club a byl založen jako zvláštní registr, v roce 1972. V AMHA, mohou být zapsáni pouze koně jejichž výška nesmí přesáhnout 34 palců KVH. V registru AMHR jsou 2 oddíly - "A" pro koně 34 palců (86 cm) a menší a oddíl "B" pro koně 34 až 38 in. (86 až 97 cm).
Po celém světě, existují desítky registrů, či chcete-li plemenných knih, kam jsou zapisováni Mini horses. I u nás má Mini horses vlastní Plemennou Knihu. Některé plemenné knihy přitom kladou důraz na to, aby kůň byl šlechtěn tak, aby svým vzhledem i vlastnostmi připomínal svůj vzor – normálního jezdeckého koně. Při pohledu na obrázek Miniaturního koně, kdy nemáte možnost porovnání velikosti, byste neměli vidět rozdíl mezi miniaturním a normálním koněm. Snaha chovatelů se v mnoha případech vrací v podobě nádherných koníků, které nelze rozeznat např. od arabských koní.

<<<    1    >>>

Dokumenty
Akce
Minihorse
Miniappaloosa
Plemeníci
Inzerce
Galerie
Odkazy
Členové
Kontakt